Ochotnicza Straż Pożarna w Bysławiu
ul. Strażacka 1
89-510 Bysław
tel. 693 972 012, 507 429 800
e-mail: ospbyslaw@gmail.com
www.ospbyslaw.pl
KRS: 0000034531, NIP: 5611416287, REGON: 092520564
Zarząd jednostki:
- Paweł Urban – prezes
- Jacek Słupiński – naczelnik
Charakterystyka jednostki:
- Jednostka terenowa: S-3, JOT kat. II
- KSRG – Tak
- Wyposażenie i wyszkolenie umożliwia podjęcie działań:
- gaśniczego,
- technicznego
- chemiczno-ekologicznego,
- wodnego,
- wysokościowego,
- medycznego,
- działań poszukiwawczych.
- ilość wyszkolonych ratowników: 32 (w tym KPP – 18, dowódców – 12, kierowców C – 9)
Remiza, Sprzęt i pojazdy:
samochody:
- GBARt 3,5/16 – MAN (549c21)
- GBA 2/16 – Mercedes Benz (549c22)
- SLRt Transit + przyczepka sprzętowa (549c23, 549-P1)
Rys historyczny:
Tak więc w przypadku Bysławia można przyjąć, iż swoje powstanie Ochotnicza Straż Pożarna w tej miejscowości datuje na rok 1877 r. Biorąc pod uwagę powyższe fakty podczas zebrania sprawozdawczego w dniu 5 grudnia 1995 r. strażacy Bysławscy przyjęli rok 1877 jako narodziny zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej a tym samym oficjalną datę swojego powstania jako związku. Mimo licznych prób poszukiwań w zapiskach, jak również w dokumentacji i pamiątkach OSP, czy rodzinnych nie zachowały się lub nie odnaleziono nazwisk pierwszych strażaków ochotników z terenu Bysławia. Jest rzeczą pewną, że na wyposażeniu strażnicy znajdowała się ręczna sikawka. Nie wiadomo jak przedstawiało się wyposażenie w węże gaśnicze i inny sprzęt ratowniczy oraz uzbrojenie osobiste strażaków. Dzięki wolnym funduszom gminnym i przytomności działaczy miejscowej OSP na koniec 1948 r. zakupili oni ze straży w Bydgoszczy przy ul. Pomorskiej angielską motopompę „STANDARD”, którą osobiście wraz jednym kolegą odbierał Pan Marian Glazik. Mając taki sprzęt zaszła konieczność zorganizowania pojazdu mechanicznego. Ze środków zgromadzonych przez strażaków zakupiono samochód ciężarowy „PHENOMEN” – GRANIT 27. Jego pierwszym kierowcą został sołtys Józef Muchowski. Był to samochód odkryty z ławkami do siedzenia, który zabierał na skrzynię do 10 osób oraz motopompę z osprzętem. Do małej kabiny wchodził kierowca i dowódca jednostki. Natomiast motopompą opiekował się Franciszek Pollok, który do 1956 r. był jednocześnie komendantem gminnym straży. Posadę etatowego kierowcy objął w dniu 04 listopada 1952 r. młody Jan Olszowy. Swoją nienaganną służbę pełnił przez czterdzieści lat do czasu przejścia na emeryturę. W Bysławiu w 1955 r. zburzono stary budynek i w to miejsce pobudowano z odzyskanej cegły małą strażnicę z garażem dla jednego samochodu i małą świetliczką. Głównym majstrem budowy i wykonawcą był Edmund Glazik.
Wiosną 1983 r. na walnym zebraniu podjęto uchwałę o budowie tym razem już nie remizy, ale całego Domu Strażaka (dwa boksy garażowe, szatnia, warsztat, magazynek paliw, toaleta z zapleczem umywalni, świetlica na 80 osób, własna kotłownia, a nad tym wszystkim pomieszczenia, w których dziś mieści się biblioteka, prezesówka, magazynek ze sprzętem gastronomiczno-kuchennym na ponad 200 osób, pokój w którym funkcjonuje miejscowy AWS, do tego ze szczytu okazała wieża suszarni do węży). To wszystko to tylko jakby połowa. Druga część to przestronny holl, z którego dwoma drzwiami można wejść na salę widowiskową o wymiarach 14 x 28 ze sceną, która ma powierzchnię blisko 100 m 2 . Szkoda tylko, że zaplecze sceniczne stało się centralą telefonicznš. Natomiast nad tym wszystkim są kolejne przestrzenie, które poprzez kilka lat były świetlicą wiejską i kawiarnią. W piwnicy zaś funkcjonuje przygotowalnia posiłków i druga kotłownia.
Aby mogła powstać tych rozmiarów budowla trzeba było zgromadzić wiele materiałów budowlanych i wielu, wielu godzin pracy. Dnia 07 kwietnia 1984 r. rozpoczęto wykonywać wykopy pod fundamenty. Przez sześć lat 1400 godzin świadczono usługi transportowe i przepracowano łącznie 10.552 roboczogodzin. Dane te pochodzą z dziennika budowy i są one utrwalone w najnowszej kronice OSP. Z dniem 19 maja 1990 r. Dom Strażaka uważa się za otwarty i dostępny dla całej społeczności wsi Bysław.
Od 1995 roku OSP w Bysławiu działa w strukturach KSRG.